Наш портал розповідає про служіння православних громад Боярського благочиння (Київська єпархія, Українська Православна Церква).
Проект заснований та здійснюється з благословіння Блаженнішого Володимира, Митрополита Київського та всієї України


 

На околиці Боярки встановлено та освячено поклонний хрест

10. 09. 2008

Боярка. Встановлення поклонного хреста

14 серпня на Боярській землі відбулося урочисте освячення нововстановленого поклонного хреста. Саме це стало головного подією того дня, який ознаменувався відзначенням відразу декількох православних свят.

Ще зранку навколо Храму Винесення Чесних Древ Хреста Господнього (настоятель – ієрей Андрій Бондарук) – великий натовп людей. В храмі – святкова служба. Пахне ладаном і далеко розносяться слова святої молитви. По закінченні якої люди виходять з церкви і лаштуються під святими хоругвами. Серед них – святі отці з сусідніх парафій: о.Ростислав з Бобриці, о.Анатолій з с.Гореничі, о.Василій з Тарасівки, секретар Києво-Святошинського благочиння о.Василій…

Боярка. Встановлення поклонного хреста

Хресним ходом процесія прямує на околицю міста, туди, де розбігаються дороги на три боки і схиляються крони замріяних сосон над високим дубовим хрестом. Поклонним…

Наша довідка: За давньою християнською традицією, на перехрестях в кінці міста прийнято ставити поклонні (поклінні) хрести, які є освяченою святинею для всіх християн. Ще в ІХ столітті в Константинополі сам імператор і патріарх виносили часточки Животворящого Хреста Господнього. Уязвлені люди, які прикладалися до них, отримували зцілення. З того часу всі християни почали по особливому ставитися до Хресного Знамення.

Боярка. Встановлення поклонного хреста

Звучать слова святої молитви… Оживає в словах о.Андрія Євангельська притча про древо пізнання добра і зла Адамом і Євою, розповідь про славного князя Андрія Боголюбського… „Встановлюємо символ християнства на цій землі і освячуємо його”, – урочисто лине над натовпом. В яскравому сонячному промінні сліпучо зблискують краплі святої води – на поклонному хресті, на звернених до нього розпашілих, усміхнених і святково радісних відкритих обличчях… Люди по одному прикладаються до хреста… І так само, хресним ходом, вирушають у путь зворотню – до храму. Й знову майорять в розпеченому немилосердним серпневим сонцем повітрі шиті золотом хоругви, і похитуються в такт ходи пучечки зілля з маківками в руках. Бо – Маковія.

Боярка. Встановлення поклонного хреста

Наша довідка: Маковій – церковне свято на честь дохристиянських святих мучеників Маккавеїв – Соломії та її 7 синів, замучених імператором-язичником Єпіфаном. Цього дня у церквах разом із хлібним колоссям святять садові квіти й головки маку, які на Різдво використовують для приготування куті. Вдома печуть пироги і коржі з маком. А освячені на Маковія квіти й трави зберігають за іконами і використовують як лікувальний засіб. Освячений у церкві мак є оберегом від усякої нечистої сили.

Боярка. Встановлення поклонного хреста

Церковні дзвони зустрічають учасників хресного ходу. Процесія повільно заповнює церковне подвір’я, робить коло навколо храму, двома живими ланцюгами оперізує його дерев’яну споруду. Люди уважно слухають слова священика: „Сьогодні в нас особлива подія. Тому що сьогодні православна церква вшановує Чесний Животворящий Хрест Господній. Сьогодні – наше храмове свято… Та є свято ще значніше. Цього дня ще з ХVІ століття слов’яни святкують Хрещення Русі. Саме до цієї дати – 1020-річчя хрещення Київської Русі – ми приурочили освячення хреста в нашому рідному місті. Але і місто, і храм – то, перш за все, люди. Люди небайдужі, зігріті святою вірою і бажанням творити добро. Без них і дорога від храму до цього тепер святого місця не була б відремонтована, і місце під хрест святий не було б відведено, і сам хрест не був би зроблений, і до його встановлення б справа не дійшла, і дозволу б на встановлення ми б так і не отримали. То ж саме їм сьогодні адресую слова вдячності…”

Боярка. Встановлення поклонного хреста

І називає о.Андрій імена людей, добре відомі всім: міський голова Боярки Тарас Добрівський, голова лісового господарства України Микола Тимошенко і його перший заступник Юрій Марчук, директор ЛОС Василь Рибак, головний інженер лісодослідної станції Анатолій Верхопул; Михайло Коцюба, Сергій Ірклієнко. І – найголовніші гості: прихожани храму та боярчани, які того святкового дня відстояли службу і взяли участь у хресному ході.

– Всім дякую, хто потрудився во славу Божу…

І знову звучать слова молитви – на освячення меду та зілля, і знову маленькі райдуги зблискують над схиленими в поклоні головами, зриваючись з кропила…

Боярка. Встановлення поклонного хреста

А після освячення зілля та спільної братньої трапези на прихожан храму чекала приємна несподіванка. Просто на сходах храму – концерт! Точніше – творча зустріч з автором-виконавцем, композитором, поетесою, лауреатом Першого Міжнародного православного фестивалю авторської пісні „Благодатне Небо” (м.Київ) Світланою Потерою. І линули в розпеченому серпневому повітрі на хвилях її чарівного голосу слова пісень, славлячи Бога, святині Києва й Почаєва і людей, які відкрили свої серця святій вірі. В тому числі – й пісня „Йшов паломник по дорозі”, написана на вірші нашого земляка-боярчанина Сергія Кубасова. Так, звучала музика в серцях і линули щирі слова, звернені до цих святих хрестів, до бездонної небесної блакиті, до Бога і до людей.

Боярка. Встановлення поклонного хреста

О музико, ти багатьох зріднила,
З’єднавши руки, душі і серця!
Твоя велична, незбагненна сила
Не має меж, не відає кінця!

Боярка. Встановлення поклонного хреста

Ще довго не розходяться люди з подвір’я храму. З напівсутіні якого дивляться на них крізь широко розкриті двері святі образи. Серед них – ікони грецького стилю в чеканці та позолоті Ангела-хранителя та святого Миколи-Чудотворця, подаровані того святкового дня парафії головою лісового господарства України Миколо. Тимошенком і його першим заступником Юрієм Марчуком. Віднині ці гарні, древні, чинні святині стануть окрасою храму і радуватимуть людей, укріплюючи в їхніх душах святу віру.

Боярка. Встановлення поклонного хреста

… Дорога додому звично виводить на щойно освячене місце. Останній погляд на освячений хрест… І мимоволі зринає в пам’яті: „Раніше цей „п’ятачок” був лише непомітною крапкою на околиці нашого міста, який привертав увагу хіба що купою сміття. Тепер це не просто одна з окрас Боярки, а й святе місце. Та це – лише початок. Незабаром тут криниця буде напувати людей чистою холодною водою і серед барвистих квітів лунатимуть дзвінкі дитячі голоси. Сюди залюбки приходитимуть люди і, можливо, під кронами цих сосон будуть оживати в їхніх розповідях і призабуті сторінки історії Боярки, і слова Святого Писання, які з однаковим трепетом бережно передаватимуть сивочолі своїм юним нащадкам. І будуть осіняти себе Хресним Знаменням, вклоняючись Животворящому Хресту Господньому. Який є свідченням того, що ми таки християни. А перший крок до цього ми зробили сьогодні – 14 серпня 2008 року. То ж запам’ятайте цю дату…”

Боярка. Встановлення поклонного хреста

Ні, це не уривок зі ще ненаписаної нової книги про Боярку. Просто таким бачить це місце настоятель Храму Винесення Чесних Древ Хреста Господнього ієрей Андрій Бондарук, таким постає воно в уяві прихожан цього храму Київської Митрополії Української Православної Церкви. І, мабуть, саме таким хочемо бачити його всі ми.

Боярка. Встановлення поклонного хреста

Радислав Кокодзей (газета “Православна Київщина”)
Фото автора


 

Додати в соціальні мережі


Google Buzz Vkontakte Facebook Twitter Мой мир Livejournal SEO Community News2.ru Korica Google Bookmarks Digg I.ua Закладки Yandex Linkstore Myscoop Ru-marks Webmarks Ruspace Web-zakladka Zakladok.net Reddit delicious Technorati Slashdot Yahoo My Web БобрДобр.ru МоёМесто.ru

Автопідбір публікацій за темоюСусідні публікації